Samsung Rex 70 is a low-end phone launched in 2013, equipped with a compact 3-inches touch-screen and a 2 megapixels back-facing camera. But let's get into much more details.
This phone has a 10,24 MB internal storage memory, a poor amount that could be adequate for some users knowing that it also has an SD memory slot to store photos and videos.
This device is 4.13" long and 2.25 inches wide, it just holds a much smaller 3" display. This cellphone is sold in three color options, blue, white and gray.
This screen uses TFT yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
This device is only equipped with a 2 MP back-facing camera.
The Samsung Rex 70 features a 1000 mAh small capacity removable battery that provides this phone a quite short battery duration comparing with other similar cellphones.
This device counts with wifi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a wireless router) and 3G internet connection, over EDGE technologies. The Samsung Rex 70 comes with 2 SIM cards so it is able to work with two different phone lines and even different carriers in the same phone.
This device also includes Bluetooth, and Proximity Sensor.
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 12MP High Res, Phantom Violet
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | TouchWiz UI |
| Product code: | S3802 |
| Dimensions: | 4.13 x 2.25 x 0.47 inchesMetric10.49 x 5.72 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray and White |
| Release date: | 2013-02-14 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Talk Time: | 13 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| Sensors: | Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.