Spice Mobile Mi-280 is a not very powerful Android cellphone, including a 650 MHz processing unit, a 2.8-inches touch-screen, a 3.2 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front facing camera. That's all? Not at all, it's just the shortest summary in the world.
Spice Mobile ships this device with a good 650 MHz processor. The Spice Mobile Mi-280 comes with a 137,22 MB internal memory, a low quantity that may be adequate for some users knowing that this cellphone also has an SD card slot to store photographs and videos.
This device isn't a compact device, taking into consideration it is 4.15" long and 2.24 inches wide,but it just contains a 2.8" display. This cellphone is a little thick compared to current devices, with a thickness of 0.51". The Spice Mobile Mi-280 feels a bit heavy for a cellphone of this size, with a weight of 3.39 oz.
This cellphone has an average 320 x 240 (QVGA) 2.8 inches screen, providing this phone with a nice image quality.
The Spice Mobile Mi-280 counts with Wi-Fi connection (and it can be provided to other devices around, acting as a wireless router) and fast 3G connection type, over HSPA, UMTS and EDGE technologies. The Spice Mobile Mi-280 comes with 2 SIM cards so it is able to work with 2 different carriers or phone numbers in the same device.
This device has two cameras, a 3.2 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front side camera. This camera also has fast burst mode.
The Spice Mobile Mi-280 uses a 1000 mAh small Li-Ion removable battery providing this phone with a quite short battery life. Spice Mobile claims this device has a 200 hours stand by time and a 3.3 hs talk time.
This cellphone also includes a couple nice characteristics like Bluetooth (2.1), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and Proximity Sensor.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.15 x 2.24 x 0.51 inchesMetric10.54 x 5.69 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.39 ouncesMetric96.1 gImperial |
Display | |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 650 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 137,22 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Fast Burst Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.