Spice Mobile Mi-350 is a low end phone, packing a fast CPU clocking at 650 megahertz, a medium 3.5-inches multi touch screen, and 2 cameras, a 3.2 MP back camera and a 0.3 MP front camera. But let's get into much more detail.
This cellphone is a bit thick compared to nowadays devices, with a thickness of 0.53 inches. Spice Mobile only sells the Spice Mobile Mi-350 in black color. It seems like Spice Mobile forgot about weight optimization in this 4.76 oz cellphone.
Spice Mobile equipped this device with a good level 3.5-inches screen, and a resolution of 480 x 320 , giving this phone a good graphical experience.
Spice Mobile decided to power the Spice Mobile Mi-350 using a quite powerful CPU running at 650 MHz. This phone comes with a small 192,51 MB internal storage, which may be enough for basic users knowing that it also has an SD card slot to store photos and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
This phone includes WiFi capability (which can be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, using HSDPA, HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone supports dual SIM cards so it can to work with 2 different phone lines in the same phone.
This cellphone is equipped with two cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. To complete the camera, it also features fast burst mode.
This phone features a mid sized 1500 mAh replaceable battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use. According to Spice Mobile, the Spice Mobile Mi-350 has a reported 200 hours stand by time and a 3 hours talk time.
This cellphone also includes a couple cool characteristics as Bluetooth (2.1), GPS and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.36 x 0.53 inchesMetric11.81 x 5.99 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 650 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 192,51 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Fast Burst Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.