Spice Mobile Mi-350n is an outdated phone, which counts with a medium 3.5" multi touch screen, a good CPU running at 650 MHz, and 2 cameras, a 3.2 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front side camera. Let's take a better look at what this cellphone can give us.
This cellphone ships with a good processor clocking at 650 MHz. This cellphone has a 174,08 MB internal storage, a small quantity that may be enough for some users considering that it also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
Spice Mobile appears to have forgotten about weight optimization in this 4.8 ounces device.
The Spice Mobile Mi-350n has two cameras, a 3.2 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. In addition, the camera has auto-focus.
Spice Mobile equipped this cellphone with a good 3.5 inches screen, and a 480 x 320 resolution, which makes all pictures and movies look nice.
This device has a good 1400 mAh battery, which is not really enough for a thirsty device like this. According to Spice Mobile, the Spice Mobile Mi-350n has an estimated 200 hs stand by time and a 5 hours talk time.
This cellphone counts with wi-fi capability (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and the fastest 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses two SIM cards to be able to to use two different phone lines or carriers.
This device also includes a couple interesting features like Bluetooth (2.1, EDR), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and Proximity Sensor.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.40 x 0.50 inchesMetric11.61 x 6.1 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 650 MHz |
| Internal Memory: | 174,08 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.