Spice Mobile Mi-410 is a not very powerful cellphone, coming with a 4" multi touch capacitive screen, a fast 1 gigahertz processing unit, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
This phone ships with a quite powerful CPU clocking at 1 GHz. This phone comes with a 819,2 MB internal storage, which might be enough for basic users considering that this cellphone also has a slot for external memory cards to store songs, pictures and videos.
Being just 0.39" thick,the Spice Mobile Mi-410 is very thin and stilized. This cellphone doesn't feel very lightweight for a phone this size, weighting 5.04 ounces. This phone is available only in gray color.
The Spice Mobile Mi-410 is equipped with two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. This phone also shoots 1280x720 HD videos. To complete the camera, it also has flash.
Spice Mobile packed this device with a interesting 4-inches display, and a 800 x 480 resolution, which makes all photos and videos look very nice. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Spice Mobile Mi-410 has a medium capacity 1400 mAh Li-Ion removable battery providing this phone with a poor battery life. According to Spice Mobile, the Spice Mobile Mi-410 has a reported talk time of 4 hours and a stand by time of 400 hs.
The Spice Mobile Mi-410 includes wifi capability (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM networks.
This device also includes a handful of interesting characteristics like Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS Localization and Radio, and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3.4, 2.2 |
| Dimensions: | 4.80 x 2.60 x 0.39 inchesMetric12.19 x 6.6 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 819,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.