Spice Mobile N-300 is a decent quality Android phone, coming with a big 5" multi-touch display, a Dual-Core processor running at 1300 megahertz, an 8 megapixels back camera and a 2 MP front side camera. Let's take a better look at what this cellphone can do.
This cellphone is just available in blue color. Spice Mobile appears to have forgotten about weight optimization in this 6.35 oz device. This cellphone is just 0.39 inches thick, making it one of the thinnest cellphones in the market.
Spice Mobile packed the Spice Mobile N-300 with a good level 5 inches display, and a resolution of 854 x 480 , which makes everything look quite vivid. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone is powered by a great performance Dual-Core CPU ticking at 1300 megahertz, bundled in the Mediatek MT6571 system chip with 512 MB RAM memory. This cellphone counts with a 4 GB internal memory, a decent quantity that should be adequate for most users considering it also has a slot for external memory cards to store photos and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This phone has two cameras, an 8 MP back facing camera and a 2 MP front side camera. This cellphone can also capture HD 1280x720 videos at 30 fps. This cellphone also features some useful features like auto-focus, flash, geo tagging and face detection shooting.
This cellphone provides Wi-Fi connection (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G internet connection, supported by EDGE technologies. The Spice Mobile N-300 has dual SIM cards so it is able to work with 2 different phone lines or carriers at the same time.
This phone comes with a 2000 mAh medium capacity Li-Ion battery providing this phone with a quite short battery duration.
This phone also features a couple interesting characteristics like Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.92 x 2.94 x 0.39 inchesMetric15.04 x 7.47 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.35 ouncesMetric180.02 gImperial |
| Colors: | Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6571 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | 1300 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.