Spice Mobile Pinnacle FHD is a not so powerful Android cellphone, with a pretty large 5-inches capacitive touch-screen, an exceptional 1500 megahertz Quad-Core processor, an 8 megapixels back facing camera and a 2 MP front side camera. Let's take a closer sight of what this phone offers to us.
Spice Mobile is offering this device in two colors, black and white. It seems like Spice Mobile forgot about weight optimization in this 6.17 oz phone. Being just 0.37" thick,the Spice Mobile Pinnacle FHD is incredibly slim and comfortable.
This phone is equipped with a very powerful 1500 megahertz Quad-Core processor, bundled in a MediaTek MT6589 system chip and only 1 GB RAM which is a little bit disappointing for such a great device. Collaborating with graphic calculations, it also has a PowerVR SGX544 graphics processing unit running at 384 megahertz. This cellphone comes with an 8 GB quite big internal memory and an SD memory card expansion slot, which allows the user to install a couple hundred games and applications without any trouble.
This phone features two cameras, an 8 MP back side camera and a 2 MP front-facing camera. It can also film videos up to 1920x1080 (Full HD). This phone also features flash.
Spice Mobile equipped this phone with a spectacular 5 inches display, and a resolution of 1920 x 1080 (Full HD), which makes everything look vivid and colorful.
The Spice Mobile Pinnacle FHD features a 2100 mAh amazing Li-Ion replaceable battery that can keep this device running for many hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it too much. Spice Mobile reports a stand by time of 362 hs and a talk time of 7 hs for this cellphone.
The Spice Mobile Pinnacle FHD includes wifi connectivity (which it can provide to other devices as a mobile hotspot) and 3G fast connection type, over HSPA and EDGE technologies. This cellphone uses 2 SIM cards so it's able to work with 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This phone also comes with some interesting characteristics like Bluetooth (4.0), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-525 |
| Dimensions: | 5.88 x 2.95 x 0.37 inchesMetric14.94 x 7.49 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.17 ouncesMetric174.92 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 362 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.