Spice Mobile Pinnacle Stylus is a decent quality device, which features a good performance Quad-Core processing unit speeding at 1200 megahertz, a huge 5.5-inches capacitive touch-screen, and two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 mega-pixels front facing camera. We will get a better idea about this device's wonders when we get into more details.
Spice Mobile decided to equip the Spice Mobile Pinnacle Stylus using a great performance 1.2 GHz Quad-Core processor, bundled in a MediaTek MT6589 chip and 1 GB of RAM. This phone comes with anice 8 GB internal storage and a slot for an SD memory card, enough to install a couple hundred apps without any problem.
Spice Mobile is offering this cellphone in two different colors, black and white. Spice Mobile has made a really good job making this cellphone weight only 5.47 oz. Whereas this phone is just 6.3" long, it still manages to hold a 5.5" display. This cellphone has an amazing design, with a thickness of just 0.37 inches.
This device includes a nice 5.5" screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look very good. Its screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Spice Mobile Pinnacle Stylus is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front facing camera. Additionally, the camera counts with a couple of useful characteristics: flash, face detection shooting, auto-focus and geo tagging.
This phone counts with Wi-Fi capability (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, over HSPA and EDGE technologies. The Spice Mobile Pinnacle Stylus supports dual SIM so it can to use two different phone lines and even different carriers at the same time.
This phone has an incredible 2500 mAh Li-Ion battery, enough to provide this phone with an extremely long battery life. According to Spice Mobile, this phone has an aproximate stand by time of 504 hs and a talk time of 9.7 hs.
This phone also comes with a few interesting characteristics such as Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-550 |
| Dimensions: | 6.30 x 3.11 x 0.37 inchesMetric16 x 7.9 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.47 ouncesMetric155.07 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544MP |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Stand-by Time: | 504 hours |
| Talk Time: | 9.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.