Spice Mobile Smart Flo 359 is a mid level Android cellphone, including a high-tech 1.3 GHz Dual-Core processing unit, a 3.5" multi touch display, a 2 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front-facing camera. Great! That's it? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
This cellphone feels a bit heavy for a cellphone this size, weighting 4.59 oz. The Spice Mobile Smart Flo 359 is only for sale in gray color. This cellphone is 4.63 inches long, but it is only able to pack a way smaller 3.5" display.
The Spice Mobile Smart Flo 359 includes an average 480 x 320 3.5-inches display, making everything look quite colorful and brightful. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone is equipped with an exceptional Dual-Core CPU ticking at 1300 megahertz, packed into a Mediatek MT6571 chip and only 256 MB RAM which is a little disappointing considering this phone's great CPU. Helping with graphic intensive apps, the Spice Mobile Smart Flo 359 also uses an ARM Mali-400 GPU speeding at 500 megahertz. The Spice Mobile Smart Flo 359 counts with a poor 524,29 MB internal storage memory, which could be enough for some users considering this cellphone also has an external SD slot to store pictures and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
This cellphone features two cameras, a 2 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 MP front facing camera. It also shoots videos in 1280x720 (HD) at 25 fps. This camera also includes flash.
This phone features WiFi capability (which it can provide to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connectivity, over EDGE technologies. This device has dual sim cards to be able to to work with two different carriers or phone numbers.
This cellphone also features some cool characteristics like Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone comes with a mid sized 1400 mAh Li-Ion removable battery providing the Spice Mobile Smart Flo 359 with a poor battery life. According to Spice Mobile, the Spice Mobile Smart Flo 359 has a reported 6 hs talk time and a 280 hours stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | Mi-359 |
| Dimensions: | 4.63 x 2.48 x 0.47 inchesMetric11.76 x 6.3 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6571 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 280 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (25 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.