Spice Mobile Smart Flo 503 is a little outdated Android device, having a 5-inches multi touch display, a 1.3 gigahertz Dual-Core processor, and two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 3.2 MP front camera. That's all? No, it's just the starting point of this extreme review.
Spice Mobile sells the Spice Mobile Smart Flo 503 with an extremely powerful Dual-Core processing unit ticking at 1300 megahertz, packed into a Mediatek MT6571 system chip and only 512 MB of RAM memory which is a bit disappointing for such a good cellphone. Graphic calculations often eats lots of CPU time, so this device has an extra 500 MHz ARM Mali-400 graphic processing unit to help with that calculations. This cellphone comes with a moderate 4 GB internal memory, which is enough for the vast majority of users considering this device also has a slot for an external memory card .
The Spice Mobile Smart Flo 503 is very thin and practical, with a thickness of just 0.39 inches. Spice Mobile sells this device in 2 color options: gray and white. The Spice Mobile Smart Flo 503 isn't very light for a phone this size, weighting 6.35 ounces.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back camera and a 3.2 megapixels front side camera. The camera also includes some good features: flash, geo tagging and auto-focus.
Spice Mobile packed this cellphone with a good level 5 inches display, and a 854 x 480 resolution, providing this phone with a good graphical experience. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Spice Mobile Smart Flo 503 includes wi-fi capability (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G connection type, over EDGE technologies. This device uses 2 SIM cards so it is able to use two different phone lines and even different carriers in the same phone.
This cellphone comes with a good 2000 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding cellphone like this. According to Spice Mobile, this device has an aproximate stand by time of 200 hs and a talk time of 5 hs.
The Spice Mobile Smart Flo 503 also features some cool characteristics as Bluetooth (4.0, EDR), GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | Mi-503 |
| Dimensions: | 5.92 x 2.94 x 0.39 inchesMetric15.04 x 7.47 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.35 ouncesMetric180.02 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6571 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.