Spice Mobile Smart Flo Edge is a quite basic Android phone, which features a fast 1 GHz CPU, a 3.5" capacitive touch-screen, a 1.3 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Spice Mobile decided to design the Spice Mobile Smart Flo Edge using a good performance 1 GHz processing unit with just 256 MB RAM.
This phone is equipped with two cameras, a 1.3 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. The camera also includes flash.
This phone is equipped with a interesting 480 x 320 3.5-inches screen, which makes all pictures and movies look good. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Spice Mobile Smart Flo Edge offers wifi connection (although it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G connection type, over EDGE technologies. This device comes with two SIM cards so it is able to work with 2 different phone lines and even different carriers.
This cellphone comes with a 1500 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery, which is quite low for a consuming cellphone like this. This phone has an aproximate 8 hs talk time and a 120 hs stand by time according to Spice Mobile.
This device also comes with a couple nice features such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Spice Mobile Smart Flo Edge Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3.5 |
| Dimensions: | 4.61 x 2.48 x 0.48 inchesMetric11.71 x 6.3 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 120 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.