Spice Mobile Smart Flo Ivory 2 is an outdated device, packed with a powerful Dual-Core processing unit ticking at 1000 megahertz, a 4-inches multi touch capacitive screen, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera.
This cellphone is quite slim, even though it's not so slim as many other phones you can find, with a thickness of 0.44". Spice Mobile is offering this cellphone in color white.
The Spice Mobile Smart Flo Ivory 2 is equipped with a interesting 480 x 320 4 inches display, providing this cellphone with a good graphic quality. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone is equipped with a great performance Dual-Core processing unit ticking at 1000 MHz and only 256 MB RAM. This device comes with a 524,29 MB internal storage memory, which could be adequate for some users knowing that this device also has an external memory card slot to store photos and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
The Spice Mobile Smart Flo Ivory 2 offers WiFi connection (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G connectivity, over EDGE technologies. The Spice Mobile Smart Flo Ivory 2 uses two SIM cards so it can to work with 2 different carriers or phone numbers in the same phone.
The Spice Mobile Smart Flo Ivory 2 has two cameras, a 3.2 megapixels back camera and a 1.3 mega-pixels front side camera.
This device comes with a medium sized 1400 mAh Li-Ion battery that provides this phone a below average battery lifecompared to other phones. Spice Mobile says this phone has a stand by time of 120 hours and a talk time of 8 hours.
This cellphone also features a few interesting features like Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Product code: | Mi-423 |
| Dimensions: | 4.97 x 2.70 x 0.44 inchesMetric12.62 x 6.86 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 144 pixels per inchMetric56.69 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 120 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.