Spice Mobile Smart Flo Mettle 3.5X Mi-356 is an outdated phone, featuring a 3.5" multi-touch screen, a powerful 1000 MHz Dual-Core processing unit, and 2 cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 1.3 MP front camera.
Spice Mobile equipped this cellphone with a MediaTek MT6572M chip, including a great performance Dual-Core CPU speeding at 1 GHz with just 256 MB RAM.
Even though the Spice Mobile Smart Flo Mettle 3.5X Mi-356 has 4.72 inches long and 2.48 inches wide, it only contains a way smaller 3.5" display. Although this cellphone is slim it's not as thin as many other phones in the market, with a thickness of 0.45 inches. This phone feels much lighter than what you expect from a cellphone of this size. This phone is just available in white color.
Spice Mobile packed this cellphone with an average 3.5-inches screen, and a resolution of 480 x 320 , providing this device with a nice graphical experience. This screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This device includes WiFi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a hotspot) and 3G internet connection, over EDGE technologies. The Spice Mobile Smart Flo Mettle 3.5X Mi-356 has dual sim cards to be able to to work with 2 different carriers or phone lines in the same cellphone.
This phone has two cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera. In addition, the camera has flash.
The Spice Mobile Smart Flo Mettle 3.5X Mi-356 comes with a 1500 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a poor battery duration comparing with other similar phones. This cellphone has a reported 120 hours stand by time and a 7.5 hours talk time according to Spice Mobile.
The Spice Mobile Smart Flo Mettle 3.5X Mi-356 also includes a handful of nice characteristics like Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.72 x 2.48 x 0.45 inchesMetric11.99 x 6.3 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 120 hours |
| Talk Time: | 7.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.