Spice Mobile Smart Flo Mettle 4x is a modest cellphone, having a great performance 1 GHz Dual-Core processing unit, a 4" multi touch screen, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 1.3 megapixels front side camera. We will get a better understanding of this device's features when we get into deeper details.
This phone is only available in white color. Although this phone is thin and comfortable it's not close to being one of the thinnest phones in the market, with a thickness of 0.43". It appears that Spice Mobile forgot about weight optimization in this 4.3 oz phone.
Spice Mobile equipped the Spice Mobile Smart Flo Mettle 4x with a good looking 4 inches screen, and a 800 x 480 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels in the screen. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Spice Mobile Smart Flo Mettle 4x is equipped with a great performance 1 gigahertz Dual-Core processor with only 256 MB RAM memory.
This cellphone provides wi-fi connectivity (although it can't share it with other devices as a mobile hotspot) and 3G connectivity, over EDGE technologies. The Spice Mobile Smart Flo Mettle 4x has dual sim cards to be able to to work with two different phone lines or carriers at the same time.
This phone has two cameras, a 3.2 MP back-facing camera and a 1.3 MP front side camera. This device also counts with flash.
This phone packs a medium 1450 mAh Li-Ion replaceable battery that provides the Spice Mobile Smart Flo Mettle 4x a quite short battery life comparing with other similar cellphones. This phone has a reported 6 hours talk time and a 250 hs stand by time according to Spice Mobile.
This phone also comes with a couple of nice characteristics as Bluetooth (for communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | MI-426 |
| Dimensions: | 4.72 x 2.28 x 0.43 inchesMetric11.99 x 5.79 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.