Spice Mobile Smart Flo Mettle 5X is a fair quality phone, which counts with a good performance 1300 megahertz Dual-Core processing unit, a good size 5-inches multi touch capacitive screen, an 8 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera. Is that all? No, it's just the starting point of this in-depth review.
Spice Mobile ships this phone with a fast 1.3 GHz Dual-Core processing unit and 512 MB of RAM memory.
Spice Mobile didn't seem to put much effort to reduce weight in this 6.7 oz phone. The Spice Mobile Smart Flo Mettle 5X's thickness , 0.41", is a little far from nowadays standards, but it still feels quite right in the hand. Spice Mobile justmade this cellphone in color white.
Spice Mobile packed this cellphone with a nice 5" display, and a resolution of 854 x 480 , providing this device with a regular graphic quality.
The Spice Mobile Smart Flo Mettle 5X has Wi-Fi capability (although it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G internet connection, supported by EDGE technologies. This device comes with two SIM cards so it is able to work with two different phone numbers and even different carriers at the same time.
This cellphone has two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera. Additionally, the camera counts with flash and auto-focus.
This cellphone comes with a mid sized 1800 mAh Li-Ion battery providing this phone with a not very long battery life.
The Spice Mobile Smart Flo Mettle 5X also features a handful of interesting features such as Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-504 |
| Dimensions: | 5.85 x 3.11 x 0.41 inchesMetric14.86 x 7.9 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 6.70 ouncesMetric189.94 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.