Spice Mobile Smart FLO Pace3 is a mid-end cellphone, which features a quite big 5 inches multi touch screen, a fast Dual-Core processing unit running at 1.3 GHz, and two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 1.3 MP front-facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's characteristics when we get into more details.
Spice Mobile ships this phone with a powerful 1.3 GHz Dual-Core processor and 512 MB of RAM memory. The Spice Mobile Smart FLO Pace3 comes with a decent 4 GB internal storage, which is enough for the vast majority of users having that this phone also has an SD memory card expansion slot .
It appears that Spice Mobile decided not to care so much about the weight in this 6.7 oz phone. Spice Mobile made this cellphone in 2 different colors, blue and white. The Spice Mobile Smart FLO Pace3's thickness , 0.41 inches, is a little bit far from nowadays standards, but it still feels comfortable in the user's hand.
This phone is equipped with a nice 5" screen with a 800 x 480 resolution, giving this phone a decent image quality. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Spice Mobile Smart FLO Pace3 counts with WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless modem) and 3G data connection, using EDGE technologies. The Spice Mobile Smart FLO Pace3 has two SIM cards to be able to to use 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
This cellphone has two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 MP front camera. In addition, this phone's camera also features flash.
This phone counts with a 2100 mAh high capacity Li-Ion battery that can keep this device running for several hours, although you may need to charge it if you use it too much. This cellphone has an estimated talk time of 8.3 hs and a stand by time of 400 hours according to Spice Mobile.
This phone also features some nice characteristics like Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-502n |
| Dimensions: | 5.85 x 3.11 x 0.41 inchesMetric14.86 x 7.9 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 6.70 ouncesMetric189.94 gImperial |
| Colors: | Blue and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 8.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.