Spice Mobile Smart Flo Poise Mi-451 is a quite basic cellphone, with a 4.5-inches capacitive display, a great performance Dual-Core processor ticking at 1300 megahertz, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
Spice Mobile is offering the Spice Mobile Smart Flo Poise Mi-451 in color white. This cellphone doesn't feel very lightweight comparing to other cellphones , with a weight of 5.5 ounces. Being just 0.34" thick,the Spice Mobile Smart Flo Poise Mi-451 is incredibly thin and practical.
Spice Mobile decided to equip this cellphone with a fast Dual-Core CPU clocking at 1300 MHz and 512 MB of RAM memory.
Spice Mobile equipped this cellphone with a nice 4.5" display, and a resolution of 854 x 480 , which makes all photos and movies look vivid. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone is equipped with two cameras, a 3.2 megapixels back camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera. To complete the camera, it also has flash.
The Spice Mobile Smart Flo Poise Mi-451 has WiFi capability (but it can't share it with other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, supported by EDGE technologies. This phone has 2 SIM cards to be able to to use 2 different phone lines at the same time.
The Spice Mobile Smart Flo Poise Mi-451 packs a 1450 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, but you may need to charge it if you use it heavily.
The Spice Mobile Smart Flo Poise Mi-451 also features some nice features such as Bluetooth (4.0), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.30 x 2.74 x 0.34 inchesMetric13.46 x 6.96 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.