Spice Mobile Smart Flo Space is a low-end cellphone, packing a Dual-Core processing unit ticking at 1 GHz, a medium sized 3.5 inches multi touch display, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front side camera. Is that all? Not at all, it's just the starting point of this in-depth review.
Spice Mobile didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.41 oz phone. The Spice Mobile Smart Flo Space is for sale in two different colors, black and white.
This cellphone comes with a MediaTek MT6517 chip, packing a good performance 1000 MHz Dual-Core CPU with just 256 MB RAM. The Spice Mobile Smart Flo Space has a 524,29 MB internal memory, a little quantity that could be enough for some users considering this cellphone also has an SD card slot to store photographs and videos.
The Spice Mobile Smart Flo Space includes a interesting 480 x 320 3.5" display, which makes everything look quite vivid.
This phone features Wi-Fi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G internet connection, over EDGE technologies. The Spice Mobile Smart Flo Space uses two SIM cards to be able to to use 2 different phone lines or carriers in the same cellphone.
This cellphone features two cameras, a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 1.3 megapixels front camera.
This cellphone packs a 1450 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery providing this device with a poor battery duration. Spice Mobile informs a talk time of 6 hs and a stand by time of 200 hs for this device.
The Spice Mobile Smart Flo Space also comes with some nice characteristics like Bluetooth (enables communication with other phones, computers and accessories), GPS and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-354 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.39 x 0.49 inchesMetric11.81 x 6.07 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6517 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531u |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.