Spice Mobile Stellar 360 is a mid-to-low level Android phone, featuring a Dual-Core CPU running at 1.3 gigahertz, a medium sized 3.5-inches multi-touch screen, a 3.2 megapixels back camera and a 1.3 megapixels front-facing camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
This phone is equipped with a fast Dual-Core processor clocking at 1.3 gigahertz with 512 MB RAM. This device comes with a 4 GB internal storage memory, a decent amount that should be fine for the majority of users having that it also has an external memory card slot to store songs, photos and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
Whereas this phone is slim it's not even close to being one of the thinnest devices currently available, with a thickness of 0.43". The Spice Mobile Stellar 360 is 5.24" long, but it is only able to pack a much smaller 3.5" screen. The Spice Mobile Stellar 360 is offerred in 2 color options, gray and white.
This phone has two cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 1.3 megapixels front-facing camera. In addition, the camera includes flash.
Spice Mobile designed the Spice Mobile Stellar 360 with a interesting 3.5" screen, and a resolution of 480 x 320 , providing this device with a regular graphic quality. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The Spice Mobile Stellar 360 comes with a 1500 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery providing this phone with a below average battery life. Spice Mobile says this cellphone has a talk time of 5 hours and a stand by time of 192 hours.
The Spice Mobile Stellar 360 features WiFi connection (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G internet connection, over EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards so it is able to work with 2 different carriers or phone lines at the same time.
This cellphone also comes with a handful of cool characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.24 x 2.46 x 0.43 inchesMetric13.31 x 6.25 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 192 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.