Spice Mobile Stellar 361 is a decent quality Android cellphone, having a 3.5" multi-touch screen, a 1 GHz Dual-Core processing unit, and two cameras, a 2 megapixels back side camera and a 1.3 megapixels front facing camera. But it's time to get into more details.
The Spice Mobile Stellar 361 is much lighter than what one would think about a cellphone of this size. Spice Mobile made this phone in black and white.
This phone is equipped with an average 480 x 320 3.5-inches screen, making everything look good. Its screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
Spice Mobile ships this cellphone with a great performance Dual-Core CPU running at 1000 megahertz, packed into a MediaTek MT6572M chip and only 256 MB of RAM. Graphic rendering often consume lots of processing power, so it also has an extra ARM Mali-400 GPU running at 500 MHz to help the CPU with those tasks. This cellphone has a 524,29 MB internal memory, a little quantity that could be adequate for some basic users considering this cellphone also has an external SD slot to store photographs and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
This device provides wifi connectivity (which it can share with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) data connection, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone has two SIM cards to be able to to use two different phone numbers at the same time.
This phone is equipped with two cameras, a 2 mega-pixels back facing camera and a 1.3 MP front side camera. In addition, this phone's camera also has some good characteristics: smile detection shooting, flash and geo tagging.
This phone packs a mid sized 1400 mAh Li-Ion removable battery that provides this phone a below average battery duration comparing with other similar phones. Spice Mobile reports a stand by time of 72 hs and a talk time of 8 hours for this cellphone.
The Spice Mobile Stellar 361 also features a few cool features like Bluetooth (for communication with other bluetooth phones and accessories), GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Product code: | Mi-361 |
| Dimensions: | 4.54 x 2.39 x 0.47 inchesMetric11.53 x 6.07 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 72 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.