Spice Mobile Stellar 362 is a low-end phone, with a good performance processor running at 1 gigahertz, a 3.5 inches touch-screen, and 2 cameras, a 2 megapixels back facing camera and a 1.3 mega-pixels front side camera. We will get a better idea about this device's features when we get into more details.
Spice Mobile decided to build this device with a powerful 1000 megahertz processor and only 256 MB RAM. The Spice Mobile Stellar 362 counts with a 2 GB internal storage memory, a medium amount that should be enough for the average user knowing that it also has a slot for an external memory card .
This phone is sold in 3 different color options, blue, white and gold. This phone is thin and practical, even though it's not as slim as many other cellphones nowadays, with a thickness of 0.41".
This cellphone has two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 1.3 MP front side camera. To complete the camera, it also features flash.
This device has an average 3.5 inches display with a 480 x 320 resolution, giving this phone an average graphic quality. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone has Wi-Fi capability (although it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G internet connection, over UMTS and EDGE technologies. This cellphone supports dual sim to be able to to use two different phone lines and even different carriers.
This phone also comes with some nice features like Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone features a 1300 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a quite short battery duration comparing with other similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Mi-362 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.44 x 0.41 inchesMetric11.61 x 6.2 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue, Gold and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.