Spice Mobile Stellar 430 is a modest cellphone, provisioned with a 1 gigahertz processing unit, a 4" display, and 2 cameras, a 2 MP back facing camera and a 1.3 megapixels front side camera. We will get a better understanding of this device's characteristics when we get into deeper details.
This device has a gorgeous design, with a thickness of just 0.39". This phone is available in two color options, black and white.
This cellphone is powered by a fast 1000 MHz processing unit with just 256 MB of RAM. This phone comes with areasonable 2 GB internal storage memory, which is adequate for the average user considering the Spice Mobile Stellar 430 also has an external SD slot to store songs, photos and videos.
The Spice Mobile Stellar 430 features two cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
Spice Mobile packed this phone with a very good 4" screen, and a resolution of 800 x 480 , which makes everything look vivid. Its screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Spice Mobile Stellar 430 features WiFi capability (although it can't be provided to other devices around, acting as a hotspot) and 3G connectivity, over EDGE technologies. This cellphone has dual sim so it is able to use 2 different carriers or phone numbers.
This device also comes with a few nice features like Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a good 1400 mAh replaceable battery that provides this phone a quite short battery durationcompared to other phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Mi-430 |
| Dimensions: | 4.86 x 2.48 x 0.39 inchesMetric12.34 x 6.3 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.