Spice Mobile Stellar 439 is a mid level Android device, having a powerful 1 GHz Dual-Core CPU, a medium sized 4" display, and 2 cameras, a 3.2 MP back camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera.
The Spice Mobile Stellar 439 has an amazing design, with a thickness of just 0.39". Spice Mobile offers this cellphone in gray and brown. Spice Mobile made a really good design job making the Spice Mobile Stellar 439 weight just 4.01 oz.
Spice Mobile designed the Spice Mobile Stellar 439 with a good looking 4-inches screen, and a 800 x 480 resolution, which makes all images and videos look very good. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
Spice Mobile decided to build this cellphone with a MediaTek MT6572M system chip, including a powerful Dual-Core processor speeding at 1000 MHz with 512 MB RAM memory. Helping with graphic intensive games and apps, this device also uses an ARM Mali-400 graphic processing unit clocking at 500 megahertz. This phone comes with a 4 GB internal storage memory, a reasonable quantity that should be adequate for the average user considering that it also has an SD memory card expansion slot .
The Spice Mobile Stellar 439 features two cameras, a 3.2 megapixels back camera and a 1.3 mega-pixels front camera. This device also shoots videos up to 1280x720 (HD) at 25 frames per second. In addition, this phone's camera also counts with a couple of useful features: flash, geo tagging and smile detection shooting.
The Spice Mobile Stellar 439 comes with a good 1400 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery life.
This device offers wifi connection (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) data connection, which is not as fast as LTE networks and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone comes with 2 SIM cards to be able to to use 2 different carriers or phone numbers.
This phone also features a couple cool characteristics like Bluetooth (for communication with other cellphones, computers and accessories), GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | Mi-439 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.48 x 0.39 inchesMetric12.5 x 6.3 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.01 ouncesMetric113.68 gImperial |
| Colors: | Brown and Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (25 fps) (HD) |
| Camera features: | Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.