Spice Mobile Stellar 440 is a decent quality Android phone, which features a medium 4-inches multi touch screen, a 1000 megahertz Dual-Core processing unit, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front side camera.
Though the Spice Mobile Stellar 440 is very slim it's not as slim as many other devices out there, with a thickness of 0.45 inches. The Spice Mobile Stellar 440 is only for sale in gray color. Spice Mobile did an amazing optimization job making this cellphone as lightweight as 4.2 oz.
Spice Mobile equipped this cellphone with a nice 4" display, and a 480 x 320 resolution, providing this cellphone with an average graphic quality. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This device is equipped with a MediaTek MT6572 chip, which holds a good performance 1 GHz Dual-Core processor and 512 MB of RAM. Graphic calculations usually eats lots of processor cycles, so it also counts with an ARM Mali-400 GPU running at 500 MHz to improve overall performance. This cellphone has a passable 4 GB internal storage memory, which is quite good considering it also has an external memory slot to store photos and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
The Spice Mobile Stellar 440 is equipped with two cameras, a 3.2 megapixels back-facing camera and a 1.3 MP front camera. This phone also has some nice characteristics like flash, geo tagging and smile detection shooting.
This cellphone packs a medium 1400 mAh Li-Ion battery that provides this phone a quite short battery lifecompared to other devices. According to Spice Mobile, the Spice Mobile Stellar 440 has a reported 72 hs stand by time and a 8 hs talk time.
The Spice Mobile Stellar 440 has WiFi connection (and it can be shared with other devices around, acting as a modem or router), 4G (HSPA+) connectivity, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connection type, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual sim so it's able to work with two different phone numbers or carriers.
This cellphone also includes many cool features such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS, Radio and TV Reception, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | Mi-440 |
| Dimensions: | 5.02 x 2.51 x 0.45 inchesMetric12.75 x 6.38 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 144 pixels per inchMetric56.69 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 72 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| TV: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.