Spice Mobile Stellar 445 is a bit outdated cellphone, coming with a powerful 1200 MHz Quad-Core processing unit, a medium 4-inches multi-touch screen, a 3.2 MP back facing camera and a 1.3 MP front camera. We will get a better understanding of this cellphone's characteristics when we get into more details.
This device ships with a great performance Quad-Core processing unit speeding at 1.2 gigahertz with 512 MB RAM memory. This cellphone comes with a decent 4 GB internal storage memory, which is adequate for most users considering it also has an SD card slot .
The Spice Mobile Stellar 445's thickness of 0.41" is quite far from today's standards, but it still feels comfortable in the user's hand. Spice Mobile is offering the Spice Mobile Stellar 445 in color black.
The Spice Mobile Stellar 445 features two cameras, a 3.2 MP back side camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
Spice Mobile designed this phone with a good level 4-inches display, and a 800 x 480 resolution, which makes everything look very good. Its display uses LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone provides Wi-Fi connection (although it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G internet connection, using UMTS and EDGE technologies. This phone comes with 2 SIM cards so it can to work with two different carriers or phone lines in the same device.
This phone features a 1500 mAh medium Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage.
This device also comes with some cool features such as Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.20 x 0.41 inchesMetric12.5 x 5.59 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.