Spice Mobile Stellar 449 3G is a decently made Android phone, featuring a 4.5-inches capacitive screen, a fast Dual-Core processing unit clocking at 1 GHz, a 3.2 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front-facing camera.
The Spice Mobile Stellar 449 3G isn't very light comparing to other devices , with a weight of 5.5 oz. This phone is extremely slim and good-looking, with a thickness of just 0.34". Spice Mobile made this phone in two different colors, gray and white.
The Spice Mobile Stellar 449 3G is equipped with a interesting 854 x 480 4.5-inches display, providing this phone with a good image quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone is powered by a great performance 1 gigahertz Dual-Core processor and 512 MB RAM memory. This phone counts with areasonable 4 GB internal memory, which is adequate for the average user knowing that the Spice Mobile Stellar 449 3G also has an SD extension slot .
The Spice Mobile Stellar 449 3G is equipped with two cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 1.3 megapixels front-facing camera.
The Spice Mobile Stellar 449 3G has WiFi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a hotspot) and 3G connectivity, over EDGE technologies. The Spice Mobile Stellar 449 3G supports dual sim so it's able to use 2 different carriers or phone lines.
The Spice Mobile Stellar 449 3G has a 1450 mAh medium Li-Ion battery providing the Spice Mobile Stellar 449 3G with a below average battery duration. Spice Mobile says this cellphone has a talk time of 5.5 hours and a stand by time of 60 hs.
The Spice Mobile Stellar 449 3G also includes some cool features like Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Mi-449 |
| Dimensions: | 5.30 x 2.74 x 0.34 inchesMetric13.46 x 6.96 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 60 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.