Spice Mobile Stellar 470 is a decent quality phone, packing a 4.7 inches screen, an extremely powerful 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, and two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 3.2 mega-pixels front side camera.
Spice Mobile decided to equip the Spice Mobile Stellar 470 using an extremely powerful Quad-Core CPU running at 1.3 GHz, included in a MediaTek MT6582 system chip with only 1 GB of RAM memory which is a bit low for such a good phone. Graphic intensive apps usually consume lots of processor time, so this phone also has an ARM Mali-400 MP2 graphic processing unit speeding at 416 megahertz to help handle those graphic tasks. This phone comes with a good 8 GB internal storage and an external memory card slot, allowing the user to store hundreds of apps without worrying about space.
Spice Mobile made a great design job making the Spice Mobile Stellar 470 as lightweight as 4.94 ounces. This device is a compact phone, given that it has a 4.7" display and it has just 5.43 inches long and 2.7 inches wide. This cellphone is just 0.31" thick, taking it to the thinnest device's category. Spice Mobile made this cellphone in two color options, black and white.
This cellphone has a very good 4.7 inches display with a 960 x 540 resolution, making everything look very good. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone has WiFi connectivity (and it can share it with other devices acting as a router), 4G (HSPA+) internet connection, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone supports dual SIM so it can to work with two different phone lines.
The Spice Mobile Stellar 470 features two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 3.2 MP front-facing camera. It is capable of capturing videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second. In addition, the camera features a lot of useful features: auto-focus, flash, smile detection shooting, face detection shooting, HDR mode and geo tagging.
This device comes with a 1500 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. Spice Mobile says this phone has a 120 hs stand by time and a 4 hours talk time.
This phone also comes with a handful of interesting characteristics as Bluetooth (allows communication with other phones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Mi-470 |
| Dimensions: | 5.43 x 2.70 x 0.31 inchesMetric13.79 x 6.86 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 234 pixels per inchMetric92.13 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 120 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.