Spice Mobile Stellar 497 is a bit outdated Android phone, with a 4.5-inches multi touch display, a powerful 1.2 GHz Quad-Core CPU, and 2 cameras, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front side camera.
Spice Mobile sells the Spice Mobile Stellar 497 with a great performance 1200 MHz Quad-Core processing unit and 512 MB of RAM. The Spice Mobile Stellar 497 counts with a 4 GB internal storage memory, a decent quantity that should be adequate for most users knowing that this phone also has an SD memory slot .
The Spice Mobile Stellar 497 is just 5.18" long, but it's able to fit a a 4.5" screen. The Spice Mobile Stellar 497 is extremely slim and good-looking, with a thickness of just 0.37 inches. This cellphone is only available in color white.
Spice Mobile designed this cellphone with a very good 4.5-inches screen, and a resolution of 854 x 480 , providing this device with a detailed graphic quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Spice Mobile Stellar 497 is equipped with two cameras, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front-facing camera. Additionally, the camera features flash.
This phone comes with a 1650 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery providing the Spice Mobile Stellar 497 with a quite short battery duration.
The Spice Mobile Stellar 497 counts with WiFi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and 3G connection type, using EDGE technologies. The Spice Mobile Stellar 497 has dual sim so it's able to use 2 different phone numbers at the same time.
This cellphone also features some nice features as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Mi-497 |
| Dimensions: | 5.18 x 2.66 x 0.37 inchesMetric13.16 x 6.76 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.