Spice Mobile Stellar 507 is a decently made phone, equipped with a quite big 5-inches multi touch screen, a high performance Dual-Core CPU speeding at 1300 MHz, and 2 cameras, an 8 MP back side camera and a 1.3 mega-pixels front side camera.
The Spice Mobile Stellar 507 is powered by a MediaTek MT6572 chip, packing a high-tech Dual-Core processor clocking at 1300 megahertz and only 512 MB RAM memory which is a little bit disappointing for a phone this powerful. Graphic rendering often eats lots of processing time, so it also has a 500 MHz ARM Mali-400 graphics processing unit to help the CPU with those tasks. The Spice Mobile Stellar 507 counts with a moderate 4 GB internal memory, which is adequate for the average user considering that it also has an external memory slot to store songs, photographs and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
The Spice Mobile Stellar 507 feels a bit heavy comparing to other cellphones , weighting 6.49 oz. This device is a very compact cellphone, taking into consideration it has a 5 inches display and it's only 5.72" long and 2.86 inches wide. The Spice Mobile Stellar 507 is slim and comfortable, although it's not close to being one of the thinnest phones currently available, with a thickness of 0.42 inches. This phone is offerred in 3 different colors, black, blue and red.
Spice Mobile packed this cellphone with a good 5" screen, and a 854 x 480 resolution, giving this device a regular graphical experience. This screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone includes wi-fi capability (which can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G internet connection, that is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and the fastest 3G internet connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Spice Mobile Stellar 507 comes with two SIM cards so it is able to work with two different phone numbers or carriers.
This cellphone has two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 1.3 MP front facing camera. It can also shoot videos in 1280x720 (HD) at 30 frames per second. Additionally, the camera counts with some nice features: flash, face detection shooting, auto-focus and geo tagging.
The Spice Mobile Stellar 507 comes with a medium capacity 1800 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a not very long battery life. This cellphone has a reported 8 hours talk time and a 200 hours stand by time according to Spice Mobile.
This phone also comes with some interesting characteristics as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | Mi-507 |
| Dimensions: | 5.72 x 2.86 x 0.42 inchesMetric14.53 x 7.26 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 6.49 ouncesMetric183.99 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.