Spice Mobile Stellar 508 is a mid level Android phone, which features a fast Dual-Core CPU running at 1.3 GHz, a quite big 5" multi touch display, an 8 megapixels back side camera and a 2 megapixels front facing camera.
Spice Mobile made this phoneavailable only in blue color. This phone is much lighter than what you expect from a phone of this size. This device is incredibly slim and comfortable, being just 0.39" thick.
Spice Mobile ships the Spice Mobile Stellar 508 with a great performance Dual-Core processor ticking at 1300 megahertz with 512 MB RAM. The Spice Mobile Stellar 508 comes with a 4 GB internal storage, a fair amount that should be fine for the majority of users knowing that the Spice Mobile Stellar 508 also has an SD card slot to store photos and videos and even some apps that allow external memory installation.
This phone is equipped with a good 854 x 480 5 inches screen, which makes all photos and movies look quite colorful and brightful. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone includes WiFi connection (although it can't share it with other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, supported by EDGE technologies. The Spice Mobile Stellar 508 comes with 2 SIM cards so it is able to work with two different carriers or phone numbers at the same time.
The Spice Mobile Stellar 508 has two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front side camera. In addition, this phone's camera also has auto-focus and flash.
The Spice Mobile Stellar 508 also comes with some nice features such as Bluetooth, GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone features a 2000 mAh medium sized Li-Ion battery providing this phone with a poor battery duration. Spice Mobile reports a stand by time of 192 hours and a talk time of 4 hours for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Mi-508 |
| Dimensions: | 5.92 x 2.94 x 0.39 inchesMetric15.04 x 7.47 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
| Colors: | Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 192 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.