Spice Mobile Stellar 509 is a decently made Android device, coming with a good size 5-inches multi-touch screen, a high performance 1.3 gigahertz Quad-Core CPU, and two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 2 megapixels front-facing camera. We will get a better understanding of this phone's features when we get into deeper details.
The Spice Mobile Stellar 509 is only for sale in color white. This phone feels much lighter than what you would expect from a cellphone this size. Being just 0.37" thick,this phone is very thin and good-looking.
This phone is equipped with an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 1300 megahertz, bundled in the MediaTek MT6582M system chip with only 1 GB of RAM which is a little low considering the Spice Mobile Stellar 509's awesome CPU. To handle graphic intensive applications and games, it also uses a 500 megahertz ARM Mali-400 GPU. This cellphone counts with areasonable 4 GB internal storage, which is fine having that this cellphone also has an SD memory card expansion slot .
This cellphone has two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera. The Spice Mobile Stellar 509 can also film videos up to 1280x720 (HD) at 30 fps. Additionally, the camera counts with a lot of valuable features like flash, auto-focus, smile detection shooting, face detection shooting, geo tagging and HDR mode.
This device has a interesting 854 x 480 5 inches display, which makes all images and videos look good. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone features a 2000 mAh medium Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding cellphone like this.
This cellphone includes wifi connectivity (which can be shared with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ 4G internet connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone has 2 SIM cards to be able to to work with two different phone lines at the same time.
The Spice Mobile Stellar 509 also features a couple of cool features such as Bluetooth (provides communication with other cellphones and accessories), GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-509 |
| Dimensions: | 5.71 x 3.11 x 0.37 inchesMetric14.5 x 7.9 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.