Spice Mobile Stellar 516 is a mid level Android phone, featuring a very fast 1.3 GHz Quad-Core processor, a comfortable 5 inches multi touch display, and two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 3.2 MP front side camera. That's everything we have to say? No, it's just the starting point.
Spice Mobile equipped this phone with an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 1300 MHz with only 1 GB of RAM memory which is a little poor considering the Spice Mobile Stellar 516's powerful processor. The Spice Mobile Stellar 516 comes with a medium 4 GB internal storage memory, which is quite good having that this phone also has a slot for external memory cards to store songs, photos and videos.
Spice Mobile is offering the Spice Mobile Stellar 516 in color white. This device is incredibly slim, being just 0.38 inches thick. The Spice Mobile Stellar 516 just has 5.66" long and 2.85 inches wide, but it's able to fit a a 5 inches screen. Spice Mobile didn't seem to put much effort to reduce weight in this 6.34 ounces cellphone.
The Spice Mobile Stellar 516 is equipped with an average 5" screen with a 854 x 480 resolution, making everything look quite nice. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Spice Mobile Stellar 516 features Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot) and 3G data connection, using EDGE technologies. The Spice Mobile Stellar 516 comes with two SIM cards so it can to use 2 different phone numbers or carriers in the same device.
This device features two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 3.2 mega-pixels front side camera. Additionally, the camera includes flash and auto-focus.
This cellphone counts with a 2000 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery life. Spice Mobile informs a stand by time of 192 hs and a talk time of 4 hours for this phone.
This phone also comes with a handful of cool features as Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Mi-516 |
| Dimensions: | 5.66 x 2.85 x 0.38 inchesMetric14.38 x 7.24 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 6.34 ouncesMetric179.74 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 192 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.