Spice Mobile Stellar 517 is a fair quality Android cellphone, including a great Quad-Core CPU speeding at 1300 megahertz, a 5-inches multi touch display, and 2 cameras, an 8 megapixels back side camera and a 2 MP front facing camera. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into deeper details.
Spice Mobile decided to equip this cellphone using an extremely powerful 1.3 GHz Quad-Core CPU and only 1 GB of RAM which is a little poor for such a powerful phone. A nice point of this cellphone is its quite big 8 GB internal storage memory and an external memory slot, enough to install a couple hundred games and applications without any trouble.
Spice Mobile made this phoneavailable just in gray and white. This cellphone only has 5.8 inches long, but it still manages to hold a 5" screen. This device is extremely slim and comfortable, with a thickness of just 0.39".
Spice Mobile equipped this cellphone with a interesting 5-inches screen, and a 854 x 480 resolution, which makes all photos and videos look quite good. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone includes WiFi connection (although it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G data connection, over EDGE technologies. This cellphone uses 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone lines or carriers at the same time.
This device features two cameras, an 8 MP back camera and a 2 MP front camera. The camera also features flash and auto-focus.
This cellphone also features a few interesting characteristics like Bluetooth, GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Spice Mobile Stellar 517 packs a huge 3000 mAh Li-Polymer removable battery providing this cellphone an amazing battery life.
Work Speaker for Spice Mobile Stellar 517 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.80 x 2.91 x 0.39 inchesMetric14.73 x 7.39 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.