Spice Mobile Stellar 518 is a bit outdated Android phone, equipped with a high-tech 1300 MHz Quad-Core CPU, a big 5" capacitive display, and 2 cameras, an 8 MP back camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera.
This cellphone is for sale in color gray. The Spice Mobile Stellar 518 is quite a compact cellphone, considering it features a 5" screen and it is just 5.71 inches long. This device has a wonderful design, with a thickness of just 0.39".
This phone has a nice 854 x 480 5 inches display, giving this cellphone a nice image quality. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone comes with a very powerful Quad-Core processing unit running at 1300 MHz and only 1 GB of RAM memory which is a little poor for a device this powerful. This phone comes with an 8 GB interesting internal memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store hundreds of applications and games without running out of space.
The Spice Mobile Stellar 518 features two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front facing camera. This device also counts with auto-focus and flash.
The Spice Mobile Stellar 518 uses a high capacity 4000 mAh Li-Polymer battery that can keep it running for many hours without charging it at all.
This phone offers wi-fi capability (but it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G data connection, over UMTS and EDGE technologies. This device supports dual sim cards so it's able to work with two different phone lines in the same phone.
This cellphone also features a few interesting characteristics such as Bluetooth, GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Mi-518 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.83 x 0.39 inchesMetric14.5 x 7.19 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.