Spice Mobile Stellar 524 is a decent quality cellphone, packed with a big 5" touch-screen, a great 1300 MHz Quad-Core CPU, and two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 3.2 mega-pixels front facing camera.
Spice Mobile just sells this phone in white color. Apparently Spice Mobile forgot about optimizing the weight in this 6.88 oz cellphone. This cellphone is quite thin and looks really nice, but it's not close to being one of the thinnest phones nowadays, with a thickness of 0.42". The Spice Mobile Stellar 524 only has 5.52" long and 2.85 inches wide, but it still manages to hold a 5 inches display.
Spice Mobile decided to sell this cellphone with a high-tech Quad-Core processor ticking at 1300 megahertz with only 1 GB of RAM memory which is a bit disappointing comparing with the Spice Mobile Stellar 524's great CPU. A nice advantage of this cellphone is its 8 GB quite big internal memory and an SD memory card expansion slot, which allows you to install a couple hundred apps and games without worrying about space.
Spice Mobile packed the Spice Mobile Stellar 524 with a good looking 5-inches display, and a resolution of 1280 x 720 (HD), which makes all images and movies look colorful and brightful. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 3.2 megapixels front-facing camera. This cellphone also includes auto-focus.
This phone counts with a 2000 mAh mid capacity Li-Polymer replaceable battery, which is quite low for a thirsty device like this.
This cellphone features WiFi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G data connection, supported by UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
This device also features a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.52 x 2.85 x 0.42 inchesMetric14.02 x 7.24 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 6.88 ouncesMetric195.04 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.