Spice Mobile Stellar 526 is a decent Android cellphone, counting with a high performance processor running at 1600 MHz, a comfortable 5-inches display, and two cameras, an 8 MP back facing camera and a 3.2 megapixels front side camera.
Although this cellphone is just 5.65 inches long and 2.82 inches wide, it is able to fit a a 5 inches display. This device has an amazing design, with a thickness of just 0.33". Spice Mobile sells the Spice Mobile Stellar 526 in gray and white. The Spice Mobile Stellar 526 feels a bit heavy comparing to other phones , weighting 5.71 ounces.
This cellphone includes a interesting 1280 x 720 (HD) 5 inches screen, which makes all images and videos look vivid. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
Spice Mobile decided to build this device with a MediaTek MT6591 chip, including a high speed processing unit speeding at 1600 MHz and only 1 GB RAM memory which is a little bit disappointing comparing with its powerful processing power. Helping with graphic calculations, it also has a 700 MHz ARM Mali-450 MP4 graphics processing unit. The Spice Mobile Stellar 526 has an 8 GB quite big internal memory and an SD card slot, which allows you to store a couple hundred applications without any trouble.
The Spice Mobile Stellar 526 offers wifi capability (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connection type, that is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast internet connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This device supports dual SIM so it is able to use 2 different phone numbers.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back camera and a 3.2 MP front-facing camera. The Spice Mobile Stellar 526 can also shoot videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps. In addition, this cellphone's camera also features some good characteristics: flash, face detection shooting, auto-focus and smile detection shooting.
This phone also includes a few nice features like Bluetooth (4.0, EDR), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a big 2500 mAh Li-Polymer replaceable battery providing the Spice Mobile Stellar 526 an incredible battery duration. Spice Mobile afirms this cellphone has a 280 hs stand by time and a 9 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | Mi-526 |
| Dimensions: | 5.65 x 2.82 x 0.33 inchesMetric14.35 x 7.16 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.71 ouncesMetric161.88 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6591 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Stand-by Time: | 280 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.