Spice Mobile Stellar 600 is a mid level cellphone, coming with a huge 6" display, an extremely fast 1300 MHz Quad-Core processing unit, an 8 MP back facing camera and a 3.2 mega-pixels front facing camera.
The Spice Mobile Stellar 600 is powered by a MediaTek MT6582M system chip, backed up by an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1300 MHz and only 1 GB RAM which is a little poor for such a good device. Graphic intensive tasks usually eats a lot of processing time, so the Spice Mobile Stellar 600 uses an additional ARM Mali-400 GPU running at 500 MHz to take care of them, leaving the processor free for other tasks. This phone counts with a 4 GB internal memory, a moderate quantity that should be enough knowing that this cellphone also has a slot for an external memory card .
The Spice Mobile Stellar 600 is very slim and practical, being just 0.38" thick. This cellphone is quite a compact phone, taking into account that it packs a 6" screen and it's only 5.71 inches long. Spice Mobile justmade this phone in color white. Spice Mobile appears to have forgotten about weight optimization in this 6.67 oz device.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 3.2 MP front camera. It also films videos in HD 1280x720 at 30 frames per second. Additionally, the camera features a high number of cool features like flash, auto-focus, smile detection shooting, face detection shooting, geo tagging and HDR mode.
Spice Mobile equipped the Spice Mobile Stellar 600 with a good level 6-inches display, and a resolution of 960 x 540 , giving this device a mid level image quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The Spice Mobile Stellar 600 comes with a 2500 mAh inmense Li-Ion removable battery that can keep this phone running for many hours without having to charge it.
The Spice Mobile Stellar 600 offers wifi connection (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connection type, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connectivity, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone has 2 SIM cards so it can to use two different carriers or phone lines at the same time.
The Spice Mobile Stellar 600 also comes with a handful of useful characteristics as Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Spice Mobile Stellar 600 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.87 x 0.38 inchesMetric14.5 x 7.29 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 6.67 ouncesMetric189.09 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 184 pixels per inchMetric72.44 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Talk Time: | 18 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.