Spice Mobile Stellar Glamour is a decently made cellphone, counting with a 4 inches multi-touch capacitive display, a great performance Dual-Core processor running at 1200 MHz, and 2 cameras, a 5 MP back-facing camera and a 1.3 MP front camera.
Spice Mobile decided to build this phone with a powerful 1200 MHz Dual-Core processing unit, included in a Mediatek MT6572 system chip with 512 MB of RAM. Graphic rendering generally eats a lot of processing power, so the Spice Mobile Stellar Glamour uses an additional 500 MHz ARM Mali-400 graphics processing unit to help the CPU with those tasks.
This device feels much lighter than what one would expect from a device this size. Spice Mobile is offering this cellphone in two color options, blue and red. This cellphone's thickness of 0.45 inches is a little far from current standards, but it still feels right in the user's hand.
The Spice Mobile Stellar Glamour includes a nice 800 x 480 4-inches screen, providing this phone with a detailed image quality.
This cellphone provides wifi connection (but it can't be provided to other devices around, acting as a router or modem) and fast 3G connectivity, supported by HSPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone supports dual sim cards so it is able to work with 2 different phone numbers and even different carriers.
The Spice Mobile Stellar Glamour has two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera. Additionally, this cellphone's camera also has flash.
This cellphone also features a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (3.0), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone comes with a 1400 mAh mid capacity Li-Ion battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this. Spice Mobile reports a stand by time of 170 hours and a talk time of 4.5 hours for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-436 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.59 x 0.45 inchesMetric12.5 x 6.58 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
| Colors: | Blue and Red |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 170 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.