Spice Mobile Stellar Glide Mi-438 is a not very powerful Android phone, which counts with a medium 4-inches multi-touch capacitive screen, a 1.3 gigahertz Dual-Core processor, and two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 1.3 MP front side camera. Great! That's it? No, it's just the introduction of this extreme review.
This cellphone is 5.71" long, it just packs a way smaller 4 inches screen. The Spice Mobile Stellar Glide Mi-438 is just 0.37 inches thick, making it one of the thinnest phones on sale. Spice Mobile made this phone in three color options, black, yellow and white. This device feels much lighter than what one would expect from a phone this size.
The Spice Mobile Stellar Glide Mi-438 is powered by a great performance 1300 MHz Dual-Core CPU and 512 MB RAM.
Spice Mobile designed the Spice Mobile Stellar Glide Mi-438 with a good level 4-inches display, and a resolution of 800 x 480 , providing this cellphone with a nice graphical experience. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone has two cameras, a 2 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera. This camera also includes flash.
This cellphone counts with wi-fi capability (but it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, over HSPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This device supports dual sim cards so it's able to work with 2 different phone numbers and even different carriers at the same time.
The Spice Mobile Stellar Glide Mi-438 features a mid capacity 1350 mAh Li-Ion battery providing this cellphone with a below average battery life. According to Spice Mobile, this device has an estimated 170 hours stand by time and a 4.5 hours talk time.
This cellphone also features a couple interesting characteristics like Bluetooth (4.0), GPS Navigation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.71 x 3.11 x 0.37 inchesMetric14.5 x 7.9 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.47 ouncesMetric155.07 gImperial |
| Colors: | Black, White and Yellow |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Stand-by Time: | 170 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.