Spice Mobile Stellar Mettle Icon Mi-506 is a not so powerful device, having a 1.3 GHz Dual-Core processor, a good size 5 inches capacitive touch-screen, and two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 1.3 mega-pixels front side camera. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into more details.
This device is a bit heavy for a device this size, with a weight of 6.24 ounces. Spice Mobile made this phoneavailable just in two colors, white and gray. The Spice Mobile Stellar Mettle Icon Mi-506 has a beautiful design, with a thickness of just 0.38 inches. Whereas the Spice Mobile Stellar Mettle Icon Mi-506 just has 5.71" long, it is still able to fit a a 5 inches display.
The Spice Mobile Stellar Mettle Icon Mi-506 is equipped with a fast 1.3 GHz Dual-Core CPU with 512 MB of RAM.
The Spice Mobile Stellar Mettle Icon Mi-506 has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 1.3 mega-pixels front camera. Additionally, the camera has flash.
This phone has a good level 5" screen with a 854 x 480 resolution, providing this phone with a good graphical experience. Its screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone provides wifi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone uses two SIM cards so it's able to work with two different phone lines in the same phone.
This cellphone packs a 1800 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this. This cellphone has an aproximate stand by time of 200 hours and a talk time of 7.5 hs.
This cellphone also features a handful of interesting characteristics such as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.87 x 0.38 inchesMetric14.5 x 7.29 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 6.24 ouncesMetric176.9 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 7.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.