Spice Mobile Stellar Nhance 2 is a decent cellphone, equipped with a good performance 1 GHz Dual-Core processing unit, a medium sized 4" multi-touch capacitive display, and 2 cameras, a 3.2 MP back facing camera and a 1.3 megapixels front side camera.
This phone is powered by a good performance 1 GHz Dual-Core processing unit and 512 MB of RAM. This cellphone comes with a 4 GB internal storage memory, a decent quantity that should be enough having that it also has an SD extension slot to store photos and videos.
This device is only for sale in gray color. Even though the Spice Mobile Stellar Nhance 2 is thin and comfortable it's not even close to being one of the thinnest phones on sale, with a thickness of 0.41 inches. Spice Mobile has made a really good optimization job making this cellphone weight just 3.81 oz.
This cellphone features two cameras, a 3.2 megapixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera. Additionally, this cellphone's camera also has flash.
Spice Mobile designed this phone with a good level 4" display, and a 800 x 480 resolution, giving this cellphone a good level graphical experience. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Spice Mobile Stellar Nhance 2 counts with a 1400 mAh mid capacity Li-Ion removable battery, which is not really enough for a thirsty phone like this. This cellphone has an aproximate 7 hs talk time and a 400 hours stand by time.
This phone provides Wi-Fi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a modem or router) and 3G connectivity, using EDGE technologies. This phone has two SIM cards so it's able to use 2 different phone numbers and even different carriers at the same time.
The Spice Mobile Stellar Nhance 2 also includes a few useful characteristics as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-437 |
| Dimensions: | 4.90 x 2.58 x 0.41 inchesMetric12.45 x 6.55 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 3.81 ouncesMetric108.01 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.