Spice Mobile Stellar Virtuoso Pro+ is a mid-to-low level Android cellphone, having a good performance 1.3 gigahertz Dual-Core processing unit, a medium sized 4.5 inches multi touch display, a 5 mega-pixels back facing camera and a 1.3 MP front camera.
Being just 0.39" thick,this cellphone is incredibly slim and comfortable. This phone feels much lighter than what you expect from a cellphone of this size. Spice Mobile made this cellphoneavailable only in two different color options, black and white.
Spice Mobile equipped the Spice Mobile Stellar Virtuoso Pro+ with a good looking 4.5" screen, and a resolution of 854 x 480 , making everything look very good.
The Spice Mobile Stellar Virtuoso Pro+ ships with a good performance Dual-Core CPU ticking at 1300 megahertz and 512 MB of RAM memory. This phone comes with a moderate 4 GB internal memory, which is adequate for the average user knowing that this device also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
This device features two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 1.3 MP front-facing camera. This camera also counts with flash.
This cellphone features WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, over HSPA and EDGE technologies. This cellphone has two SIM cards so it's able to use 2 different phone numbers at the same time.
The Spice Mobile Stellar Virtuoso Pro+ also includes a handful of cool characteristics like Bluetooth (4.0), GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone packs a medium 1730 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a not very long battery lifecompared to other cellphones. According to Spice Mobile, this cellphone has a reported 350 hs stand by time and a 5 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | Mi-492 |
| Dimensions: | 5.27 x 2.69 x 0.39 inchesMetric13.39 x 6.83 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.35 ouncesMetric123.32 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1730 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.