Spice Mobile X-Life 451Q is a mid level Android phone, equipped with a powerful 1300 MHz Quad-Core processing unit, a medium 4.5" screen, and two cameras, a 5 MP back side camera and a 2 megapixels front side camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the introduction of a detailed review.
Spice Mobile made this cellphoneavailable only in 16 777 216 color. This device is extremely slim and good-looking, being just 0.39 inches thick.
Spice Mobile ships this phone with a great performance Quad-Core processing unit ticking at 1.3 gigahertz with 512 MB of RAM. This phone has an 8 GB interesting internal storage memory and a slot for SD memory cards, allowing you to store hundreds of games and apps without worrying about space.
The Spice Mobile X-Life 451Q is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front camera.
Spice Mobile designed this device with a beautiful 4.5 inches screen, and a resolution of x , which makes all images and videos look beautiful and brightful.
This device includes WiFi connection (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot) and fast 3G connectivity, supported by HSPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM phone.
This cellphone packs a 1750 mAh medium capacity non-replaceable battery that can keep this phone running for some hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. A big issue to take into account is that the Spice Mobile X-Life 451Q's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it starts to have trouble holding its charge, leaving no choice but to buy a new phone.
The Spice Mobile X-Life 451Q also features a few interesting features such as Bluetooth (for communication with other cellphones and accessories), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Spice Mobile X-Life 451Q Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.31 x 2.60 x 0.39 inchesMetric13.49 x 6.6 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Pixel density: | 326 pixels per inchMetric128.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1750 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.