Spice Mobile X-Life 520 HD is a decent cellphone, provisioned with a great Quad-Core processor speeding at 1300 megahertz, a comfortable 5-inches screen, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 MP front facing camera.
Spice Mobile has made a great job making this phone as lightweight as 5.29 ounces. The Spice Mobile X-Life 520 HD only has 5.73" long, but it is still able to fit a a 5 inches screen. This cellphone is extremely thin and good-looking, with a thickness of just 0.37". The Spice Mobile X-Life 520 HD is only for sale in 16 777 216 color.
Spice Mobile ships this phone with an extremely powerful Quad-Core processing unit ticking at 1.3 gigahertz and only 1 GB of RAM which is a little bit poor considering its impressive processor. A nice point of this cellphone is the 8 GB quite big internal storage and an SD memory slot, enough to store hundreds of apps without worrying about space.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 5 MP front camera.
Spice Mobile designed this cellphone with a interesting 5 inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), providing this phone with a very nice graphic quality.
The Spice Mobile X-Life 520 HD includes Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and fast 3G connection type, using HSPA technologies. The Spice Mobile X-Life 520 HD doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This phone also includes a few interesting features such as Bluetooth (Yes ), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a 2000 mAh medium capacity non-replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. A possible problem to evaluate is that this phone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it starts to lose its charge, leaving no choice but to buy a new cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.73 x 2.90 x 0.37 inchesMetric14.55 x 7.37 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.