Spice Mobile XLife 435Q is a decent quality device, which counts with a medium 4-inches display, a good performance 1.3 gigahertz Quad-Core CPU, and 2 cameras, a 5 MP back-facing camera and a 2 megapixels front side camera. We will get a better idea about this phone's features when we get into specific details.
Spice Mobile decided to design this cellphone using a fast 1300 megahertz Quad-Core CPU with 512 MB of RAM memory. A nice point of this cellphone is its 8 GB quite large internal storage memory and a slot for SD memory cards, allowing you to store hundreds of games and apps without running out of space.
The Spice Mobile XLife 435Q is available in 3 different color options, black, blue and white. This phone is quite a compact cellphone, given that it packs a 4 inches display and it's just 0" long.
Spice Mobile designed the Spice Mobile XLife 435Q with a nice 4 inches screen, and a 480 x 800 resolution, giving this phone a very good graphical experience.
This cellphone features Wi-Fi connectivity (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot). This cellphone doesn't have a sim card, because it is not a GSM phone.
This cellphone has two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 mega-pixels front side camera.
The Spice Mobile XLife 435Q uses a medium 1500 mAh Li - Ion removable battery that can keep this device running for some hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily.
This cellphone also comes with a handful of interesting features like Bluetooth (Yes ), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Spice Mobile |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.