T-Mobile myTouch Q 2 is a decent device released back in 2012, counting with a 4-inches multi touch screen, a good performance 1400 MHz CPU, a 5 MP back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. That's all? No, it's only the starting point of a detailed review.
T-Mobile decided to sell this cellphone with a Qualcomm MSM8255T chip, backed up by a fast 1.4 gigahertz CPU and 1 GB RAM memory. This cellphone counts with areasonable 4 GB internal memory, which is adequate for the average user knowing that the T-Mobile myTouch Q 2 also has an SD memory slot to store songs, pictures and videos.
This device is a bit heavyweight for a device of this size, weighting 6.52 oz. This device is a bit thick for current standards, being as thick as 0.56 inches. T-Mobile made this device in 2 different color options, black and red.
This cellphone features two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 MP front camera. It is capable of shooting videos up to 1280x720 (HD) at 30 fps. This camera also counts with a couple of good features like auto-focus, flash and geo tagging.
T-Mobile designed this cellphone with a interesting 4-inches screen, and a resolution of 800 x 480 , providing this cellphone with a nice image quality.
This phone has a 1500 mAh medium replaceable battery, which is quite low for a consuming phone like this. T-Mobile reports a 185 hours stand by time and a 6 hs talk time for this cellphone.
This phone provides WiFi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless modem) and fast 3G connectivity, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM connection.
This cellphone also includes a few interesting features like Bluetooth and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | T-Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Also Known As: | Huawei Ascend |
| Product code: | G312 |
| Dimensions: | 4.91 x 2.52 x 0.56 inchesMetric12.47 x 6.4 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | 6.52 ouncesMetric184.84 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
| Release date: | 2012-07-11 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM8255T |
| Processor: | Single-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 185 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.