T-Mobile Sparq is a quite basic phone, counting with a 0.3 mega-pixels back facing camera and a 2.2 inches display.
The T-Mobile Sparq comes with a little 32,77 MB internal storage memory, which may be adequate for basic users considering this phone also has an external SD slot to store pictures and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone isn't a very compact cellphone, considering it is 4.29 inches long,but it just packs a 2.2" display. The T-Mobile Sparq is a little bit thick compared to today's phones, with a thickness of 0.65 inches. It appears that T-Mobile forgot about weight optimization in this 3.85 ounces cellphone. T-Mobile sells the T-Mobile Sparq in many different color options, black, pink, green, red and gray.
The T-Mobile Sparq is equipped with only a 0.3 megapixels back facing camera.
T-Mobile packed this phone with a good 2.2 inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything look quite good.
This device uses a SIM card to connect to GSM networks.
This device comes with a low capacity 670 mAh Li-Ion battery that provides the T-Mobile Sparq a not very long battery duration. T-Mobile informs a stand by time of 500 hours and a talk time of 11 hours for this phone.
The T-Mobile Sparq costs 45 dollars, not a really offer for comparing with other similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | T-Mobile |
| Product code: | OT-606A |
| Dimensions: | 4.29 x 2.01 x 0.65 inchesMetric10.9 x 5.11 x 1.65 cmImperial |
| Weight: | 3.85 ouncesMetric109.15 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Green, Pink and Red |
| Price: | $ 45.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 670 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.