TCL 30XL is an interesting Android device launched a few years ago, packed with a huge 6.8" screen, and 2 cameras, a 50 megapixels back side camera and a 13 megapixels front facing camera.
A key advantage of this device is the 64 GB inmense internal memory and an external memory slot, allowing you to install hundreds of apps and even the heaviest games currently available without having to worry about filling the cellphone.
This cellphone feels a bit heavy for a cellphone of this size, weighting 7.21 ounces. Regarding its construction materials, this phone is mainly manufactured with Plastic and Plastic . While the TCL 30XL only has 6.78" long, it still manages to hold a 6.8 inches display. The TCL 30XL is just 0.36" thick, taking it to the thinnest phone's category. The TCL 30XL is only for sale in midnight black color.
This phone is equipped with two cameras, a 50 mega-pixels back side camera and a 13 megapixels front side camera. Its back side camera lens has an aperture of F1.9 so it can take impressive photographs even in low-light situations. It is also able to film Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
packed the TCL 30XL with a good looking 6.8-inches display, and a 720 x 1640 resolution, giving this cellphone a good level graphical experience.
This cellphone includes WiFi capability (and it can provide it to other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) high performance internet connection and also HSPA+ connection type, that is a bit slower 4G network and fast 3G internet connection, supported by HSDPA technologies. This phone works with a Nano SIM card to use GSM services.
This cellphone comes with a 5000 mAh big non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with an incredible battery life. An issue to take into account is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it starts to live shorter, though with such a huge battery size you will probably buy a new device before it becomes an issue.
This cellphone also comes with some interesting features such as Biometric fingerprint, Bluetooth (5.0 ) and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter whether you you love taking photos, will use it as a gamer phone, will use it mostly for social networks or will use it as a work device, this phone is probably a great choice .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.78 x 3.03 x 0.36 inchesMetric17.22 x 7.7 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 7.21 ouncesMetric204.4 gImperial |
| Colors: | Midnight Black |
| Materials: | Plastic and Plastic |
| Release date: | 2022-06-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 1640 x 720 pixels |
| Pixel density: | 263 pixels per inchMetric103.54 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio A25 MT6762V (12 nm) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 512 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.36 inches (1/2.76") |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700 c), 26(850+), 66(AWS-3), 38(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.