Toshiba TG01 is a decent quality Windows Mobile Professional cellphone, equipped with a 3.2 mega-pixels back side camera, a processor clocking at 1000 MHz and a medium sized 4.1-inches display.
This phone feels much lighter than what one would think about a cellphone this size. This phone is thin and comfortable, with a thickness of just 0.39".
This phone has a good level 800 x 480 4.1" display, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the display. Its display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
The Toshiba TG01 is equipped with a good performance processor clocking at 1 gigahertz, included in a Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 system chip with only 256 MB RAM. Graphic rendering generally eats a lot of CPU processing time, so it also counts with a 128 MHz Adreno 200 graphic processing unit to take care of them, leaving the processor free for other tasks.
This device is only equipped with a 3.2 megapixels back camera. In addition, the camera includes auto-focus.
This phone counts with WiFi capability (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and fast 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM services.
This phone also features a few interesting features as Bluetooth (2.0, EDR) and GPS (Global Positioning System), and Accelerometer.
This phone features a small 1000 mAh Li-Ion battery that provides this device a poor battery life comparing with other similar phones. Toshiba afirms this phone has a 276 hs stand by time and a 5 hs talk time.
Toshiba Canvio Flex 4TB Portable External Hard Drive USB-C USB 3.0, Silver for PC, Mac, & Tablet - HDTX140XSCCA
Shop now
Toshiba Canvio Advance 4TB Portable External Hard Drive USB 3.0, Green - HDTCA40XG3CA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Toshiba |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Dimensions: | 5.08 x 2.76 x 0.39 inchesMetric12.9 x 7.01 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.55 ouncesMetric128.99 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4.1 inchesMetric10.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 228 pixels per inchMetric89.76 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 276 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.