Vertu Constellation Smile is a quite basic cellphone, coming with a fast CPU speeding at 680 megahertz, an 8 MP back-facing camera and a 3.5-inches display. We will get a better idea about this phone's wonders when we get into specific details.
Vertu decided to sell this phone with a quite powerful 680 megahertz processor with as little as 256 MB of RAM memory. This device comes with a 32 GB huge internal storage memory and even though it doesn't have an SD memory card expansion slot, it is still enough to store hundreds of applications and even the largest games available nowadays without having to worry about filling it.
Vertu didn't put much effort to reduce weight in this 5.78 oz phone, way heavier than other similar cellphones. This phone is for sale in a wide range of colors like black, purple, orange and blue.
This cellphone is only equipped with an 8 megapixels back camera. Additionally, this phone's camera also has flash.
Vertu designed this phone with a nice 3.5 inches display, and a 640 x 360 resolution, providing this device with a very good graphic quality. Its display uses AMOLED capacitive technology, but it's not multi-touch.
The Vertu Constellation Smile counts with WiFi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a modem) and 3G internet connection, supported by EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
The Vertu Constellation Smile has a 1200 mAh small capacity removable battery, which is quite poor for a cellphone like this. Vertu says this device has a 400 hs stand by time and a 7 hours talk time.
This cellphone also comes with a few useful characteristics as Bluetooth (3.0), GPS Navigation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vertu |
| Operating System (OS): | Symbian Symbian^3 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.15 x 0.48 inchesMetric11.81 x 5.46 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 5.78 ouncesMetric163.86 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Orange and Purple |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 360 x 640 pixels |
| Pixel density: | 210 pixels per inchMetric82.68 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 680 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1700/2100, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.